تبلیغات
وبلاگ رسمی جواد نکونام وبلاگ رسمی جواد نکونام - نکونام : خیلی ناجوانمردانه حق کشتی و بوکس ایران را خوردند
 

نکونام : خیلی ناجوانمردانه حق کشتی و بوکس ایران را خوردند

نویسنده: nooshin nnnn

 

عملکرد استقلال با یک پیروزی، یک شکست و 2 تساوی در آغاز لیگ را چگونه ارزیابی می کنی؟
نه استقلال که همه تیم ها بعد از چند مسابقه سروشکل واقعی خود را پیدا می کنند، ضمن اینکه الان سوژه اصلی ورزش، فوتبال نیست و عملکرد کاروان ایران در المپیک لندن است.
تو هم پیگیر مسابقات هستی؟
حتی آن هایی که اهل ورزش نیستند مسابقات نمایندگان کشورمان را نگاه می کنند، من هم مثل اکثر مردم با دقت رقابت ها را دیده ام.
عملکرد کاروان المپیک را چطور دیده ای؟
خیلی خوب. با توجه به تفاوت امکانات و مسائلی که وجود دارد ورزشکاران ما خوش درخشیدند. تیم کشتی فرنگی در المپیک گل کاشت و یک حماسه تاریخی آفرید. حمید سوریان با قدرت قهرمان جهان شد و در همان شب 5 کشتی دیگر هم می گرفت باز قهرمان بود،امید نوروزی هم خیلی مقتدر قهرمان شد. در کشتی با نماینده چین 2بار با دست به کتف حریف زد و طرف پخش تشک کشتی شد و معلوم بود چه زور و آمادگی بالایی نسبت به هم وزن هایش دارد و با شایستگی قهرمان شد. حق سعید عبدولی را ناجوانمردانه ضایع کردند. او یکی از امیدهای اصلی ایران برای قهرمانی بود اما داور خیلی تابلو و بی پروا علیه او قضاوت کرد. مثالش این طوری می شود که انگار وقتی توپ به اوت رفته داور پنالتی بگیرد! هنوز برای عبدولی ناراحتم و می دانم خودش چه ساعت های رنج آوری را سپری می کند، اما از این بحث که بگذریم قهرمانی قاسم رضایی خیلی لذت داشت، کمتر کسی روی قهرمانی قاسم حساب می کرد ولی او شگفتی آفرید و طلا گرفت و هیچ کشتی گیری نبود که اسیر باراندازهای این کشتی گیر خوش اخلاق کشورمان نشود.
مشخص است با کشتی آشنایی داری.
هم کشتی، هم تکواندو، بوکس، وزنه برداری و دوومیدانی. در بوکس هم حق علی مظاهری را خوردند، مظاهری حریف کوبایی را مشت باران کرد و داور آلمانی خیلی تابلو حقش را خورد. احسان حدادی هم به خاطر 9 سانتیمتر به جای طلا، نقره گرفت و به نظر من همین نقره ارزش 2 طلا را داشت چون در تاریخ ما هیچ کس حتی برنز نگرفته بود. یک بحث مهمتر اینکه علیرغم گران بودن بلیت تماشای مسابقات المپیک ایرانیان حمایت بسیار خوبی از ورزشکاران به عمل آوردند و در سالن های کشتی و وزنه برداری حضور پررنگی داشتند. دوربین هر جایی را نشان می داد پرچم ایران را می دیدیم و شوق ایرانیان را! انصافاً ورزش یک ابزار بسیار قدرتمند و پرنفوذ است، اینکه پرچم کشورمان در قلب انگلیس بالا برود و سرود ایران پخش شود و همه با احترام بایستند و تمام شبکه های جهان این مهم را پخش کنند و همه ملیت ها نظاره گر آن باشند، بسیار مهم است و نشان می دهد هرقدر به ورزش بها داده شود و برای آن هزینه شود جای دوری نمی رود.
به قهرمان المپیک پاداش هایی نظیر 200 سکه طلا اختصاصی داده شده است، با توجه به دستمزد فوتبالیست ها خیلی ها معتقدند پاداش المپیکی ها کم است، نظر تو چیست؟
این طوری صحبت کردن یا نظر دادن برای فوتبال خوب نیست! ارزش مدال ورزشکاران المپیکی ما ریالی یا تومانی نیست و با پول نمی توان مدال خرید. مثلاً قطری ها میلیون ها دلار می دهند و از کشورهای دیگر تابعیت می گیرند تا مدال بیاورند. در دوومیدانی مدال گرفتند آیا این مدال برای مردمشان لذت دارد؟ در نقطه مقابل چینی ها مدال های المپیک را پارو می کنند اما پاداش اندکی می گیرند. شاید پاداش مدال طلای یک چینی یک صدم مدال ورزشکار مثلاً قطری نباشد آن وقت در همان چین دستمزد فوتبالیست ها خیلی بالاتر است و در قطر هم این اتفاق می افتد. در اغلب دنیا دستمزد فوتبالیست ها بالاتر از ورزشکاران سایر رشته هاست و این به خاطر پرطرفدار بودن فوتبال است و به خاطر اسپانسرهای این رشته است و تقصیر گردن فوتبالیست ها نیست. شخصاً آرزو می کنم همه ورزشکاران مان دستمزدهای بالایی بگیرند چون حق شان است، مثلاً اگر فردا به یک قهرمان المپیک 20 میلیارد بدهند فوتبالیست ها ناراحت می شوند یا اعتراض می کنند؟ اتفاقاً همه شان خوشحال خواهند شد.
تیم ملی عازم مجارستان است، درباره این اردو و بازی دوستانه با تونس چه نظری داری؟
لازم است تیم ملی مرتباً اردوی تدارکاتی داشته باشد تا به لحاظ فنی و روحی در شرایط مطلوبی قرار بگیرد. شهریوربا لبنان بازی رسمی داریم و حتماً قبل از آن باید اردو و بازی داشته باشیم. تا جایی که ذهن من یاری می کند از وقتی عضو تیم ملی بوده ام با تونس بازی نکرده ایم و این خودش یک تجربه جدید و مهم است و بعد از آن یک بازی دوستانه با اردن خواهیم داشت که سبک فوتبالش شبیه لبنان است. برای صعود به جام جهانی نباید امتیازها را از دست داد و 3 امتیاز بازی با لبنان خیلی مهم خواهد بود.
در مورد بازی استقلال و مس صحبت کن.
مس کرمان تیم خوب و قدرتمندی است، آقای قاسمپور قبلاً مربی ام بوده و به لحاظ فنی و شخصیتی دوستش دارم و انصافاً تیم خوبی ساخته که در ادامه لیگ خواهید دید. ما مستحق کسب 3 امتیاز بودیم و 3 توپ مان به تیرک دروازه خورد، اما بازی مساوی تمام شد و معتقدم از هفته های آتی شرایط بهتری داریم و پیروزی های زیادی کسب می کنیم.
در استقلال راحت هستی؟
خیلی زیاد، هم راحت هستم و هم خوشحال./ش

 

() نظرات